Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Máte chuť na labuť?

5. 08. 2011 8:28:18
Všechny labutě v Británii patří anglické královně. Taky jste to slyšeli? Já už dávno. Slyšela jsem taky, že prý anglická královna (nikdo mi neuměl říct, která) jednou, když byl zrovna hladomor, prohlásila, že všechny labutě patří jí, a kdo se jich dotkne, bude sťat za velezradu, čímž zachránila labutí populaci v Anglii před sežráním lůzou. O královnách a labutích jsem toho slyšela dost a dost a bylo to dost zmatečné. Teď jsem konečně vyzkoumala, jak to přesně je.

Tak za prvé: titul "anglická královna" už zhruba 300 let neexistuje, dnes monarcha vládne Velké Británii a Severnímu Irsku.

Za druhé: labutě, jak to vypadá, si v dávné Anglii přivlastňovali spíš králové než královny. Roku 1186 prohlásil král Jindřich II. Anglický labuť za královského ptáka. V roce 1482 pak král Edward IV. vydal Dekret o labutích (An Act for Swans), v němž se psalo, že elegantní opeřence smějí vlastnit jen vladaři a nejbohatší šlechta.Labutě, které vlastnili, měly mít na zobáku vyrytý erb jejich rodu. Když se snad někdo z řad lidu obecného odvážil chovat labuť, měla mu být zabavena a půlka z ní pak připadnout králi, půlka tomu, kdo ji zabavil...

Ještě před pár staletími se každý, kdo se opovážil ulovit labuť na Temži či jejích přítocích, vystavoval možnosti kratšího nebo i delšího pobytu v Toweru. Ale zabití labutě nebylo považováno za velezradu a nebyl za ně trest smrti.

Jak je to s labutěmi dnes? Labutě skutečně patří královně Alžbětě – tedy "obyčejné" labutě (anglicky pojmenované "mute swans" – němé), ale jen ty na volné vodě, které nemají jiného vlastníka. Na Orkneyských ostrovech na severu Skotska patří labutě lidu, což je pozůstatek vikingských zákonů, které tam kdysi platily.

Každý rok v červenci probíhá ceremoniál zvaný "swan-upping": několik hodnostářů v čele s královským správcem labutí se vypraví na loďkách na Temži a její přítoky, pochytají co nejvíc labutí a některé z nich označí na jedné či obou nohách kroužkem. Rituál, který přežil staletí, probíhá dodnes, i když se mu většina Britů směje.

Dnes jsou labutě mimo jiné chráněné i zákonem na ochranu přírody (který platí v celém Spojeném království včetně Orkneyských ostrovů), takže, aby se tak řeklo, je dvakrát zakázáno je zabíjet, případně jíst.

Jíst je smí jen královna Alžběta a každý, kdo od ní dostane povolení. Další možností je dokončit univerzitní studium v Cambridgi, Oxfordu a pár dalších významných univerzitách: po promoci si prý studenti smějí ulovit labuť. Nezdá se ovšem, že by to dělali.

Pak si taky můžete zakoupit labutí maso z dovozu – například v USA je několik labutích farem, dodávajících labutě ke konzumaci. Stojí mezi 500 a 1000 dolary. A jejich dovoz do Británie je šedá zóna: technicky se to zřejmě smí, ale považuje se to za nevhodné.

V minulých stoletích se labutím dostalo královské ochrany hned ze dvou důvodů: zdobily jezírka a řeky právě tak jako... ehm... leckterý stůl. Pečená labuť byla nezřídka zlatým hřebem na královských či šlechtických hostinách.

Existuje celá řada receptů, jak upéct labuť (oškubaná a vykostěná labuť, ochucená pepřem a zázvorem, zapečená v žitném těstě byla prý pochoutkou v alžbětinské době, pozdější vladaři ji milovali bohatě naditou jablky a politou máslem) , a všechny jsou dost složité, vyžadující zkušenou panskou kuchařku a – na tehdejší dobu – skvěle vybavenou kuchyň. Z představy, že by snad lid obecný mohl péct labutě na rožni či oplácané jílem jako kachny, se nejvyšším vrstvám dělalo nanic. Dát si k večeři skvěle připravenou labuť – to mělo zůstat výsadou urozených a bohatých.

Možná i s tím souvisí pobouření dnešních Angličanů, když sledují, jak lid obecný – a navíc z cizí země – chytá a požírá jejich labutě a ani se nezastydí.

Na několika místech Velkého Londýna, v nehlídaných parcích či u kanálů, na území nikoho, odkud je policie nevykáže, si každé jaro postaví stany sezónní dělníci anebo prostě jen povaleči ze zemí jako Polsko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko, Česká Republika. Zkrátka lidé všeobecně považovaní za Východoevropany. Britové procházející okolo jejich ležení pak s hrůzou vídají tu utržené bělostné křídlo, tu ohlodané kosti, které se vůbec nepodobají kuřecím.

Párkrát se podařilo zavolat na labuťožrouty policii a ta přijela, když se doklad o jejich zlotřilosti ještě stále pekl na ohni. Obvykle ale provinilci dostali jen napomenutí – a tomu nejspíš nerozuměli, protože neuměli anglicky, anebo na ně kašlali, víte, co jim Angláni můžou... V Londýně a okolí pobývá až příliš mnoho cizinců z bývalého východního bloku a ti na místní zákony kašlou, aniž by vůbec tušili, jaké ty zákony jsou.

Angličanům a Britům vůbec to začíná dost vadit. Už několikrát se mě místní ptali, jestli ve Východní Evropě vůbec nějaké labutě máme, anebo jsme je všechny sežrali. Těžko se na to odpovídá.

Mimochodem, zatímco dobře připravená labuť je delikatesa, maso ptáků neodborně pečených na rožni či v popelu je obvykle tuhé, divně páchne a má nevýraznou chuť.

Autor: Iva Pekárková | pátek 5.8.2011 8:28 | karma článku: 33.11 | přečteno: 12955x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Jak jsem učila krást

Vyrůstala jsem v chudé emigrantské rodině na rozdíl od mého syna, který vyrůstal v blahobytu. Naprosto nekontrolovatelně jsem nechávala drobné po stole, na okně, na ledničce, prostě téměř všude. Uklízečka z toho byla špatná.

24.2.2020 v 17:31 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 381 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 40.41 | Přečteno: 1995 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 2410 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 27.52 | Přečteno: 855 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 1158 | Diskuse
VIP
Počet článků 313 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7427

Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...