Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

3. Dobrodružné putování z jedné Evropy do druhé

Měla jsem štěstí, emigrovala jsem bez nesnází. Teda když nepočítám příšerný opruz spojený se sháněním výjezdní doložky potřebné k výjezdu o maximální povolené délce (třítýdennímu) do polo-povolené země (Jugoslávie),

kvůli kterému bylo třeba sehnat devizový příslib (jo, rozhazovat po imperialistické cizině valuty, byť poctivě zakoupené v socialistické bance, to se občanům jen tak nepovolovalo). Vyřizování žádosti trvalo půl roku (nepřeháním), a v každé z mnoha fází se mohlo něco zhatit: stačilo by, aby si jediný úředník postavil hlavu – a nejela bych nikam.Kupodivu se to povedlo. A jakmile jsem měla všechno pohromadě, sbalila jsem si cestovatelskou krosnu, která už se mnou projela všechny povolené části Evropy, stoupla si k dálnici hned za Nuselským mostem (tenkrát se tam ještě smělo stopovat) a vydala se za dobrodružstvím.

Do Jugoslávie se muselo cestovat přes Maďarsko a Rumunsko, což poskytlo socialistickým orgánům další dvě šance mě zadržet: stačilo, aby se mě některý z celníků rozhodl nepustit přes hranice. (Dva roky předtím mě soudruzi -- bez vysvětlení -- odmítli vpustit z Maďarska do Rumunska. Musela jsem to zkusit na jiném přechodu a tam jsem prošla bez problémů. Jenže to jsem u sebe měla jen pas, který mi nechali. Kdyby mi teď sebrali výjezdní doložku – a to mohl udělat kterýkoli celník či policajt, bylo fuk, jestli k tomu měl oprávnění, dostala bych se do bodu P – hádejte, co to bylo -- a v lepším případě musela znovu rozjet celou úřednickou mašinérii potřebnou pro doložku, v horším případě si navždy uzavřela cestu "ven".)

Ale všechno proběhlo hladce! Přejela jsem Jugošku z východní strany na západní a pak podnikla první pokus o ilegální přechod hranice. Do Rakouska.

Jenže Jugoši hranici hlídali. Doslechla jsem se už dříve (vůbec netuším, kde a od koho, tohle byly přece tajné zprávy), že Jugoslávci tu a tam po diverzantech střílejí. Nechtěla jsem být zastřelená. A tak, když mě viděla pohraniční stráž a zařvala "Stát!" nebo tak něco, ztuhla jsem na místě a nechala se sebrat.

Dvoudenní pobyt v mariborské věznici mě nadchl. Sice jsem předtím v Československu byla už párkrát zatčena (jednou z toho na ilegálním rockovém koncertě, jednou za to, že jsem si prozpěvovala na ulici), ale v opravdovém, nefalšovaném lochu jsem ještě nikdy nebyla. Bylo to úžasné. V cele se mnou byly dámy praktikující nejstarší řemeslo a mile si se mnou povídaly. Slovinsky, takže jsme se bez potíží domluvily a já doslova cítila, jak mi to otevírá oči. I když bylo v Československu k**ev jistě dost a dost, žádnou jsem neviděla zblízka.
Taky jsem se po čase dobře najedla a vyspala. Bohužel jsme se ve vězení nemohly sprchovat, takže když jsem třetí den vylezla, nevoněla jsem zrovna levandulí. Slovinské úřady se rozhodly poslat mě šupem zpátky do ČSSR: musela jsem s eskortou na nádraží a tam si koupit jízdenku do Prahy. Přišla mě na většinu mých přidělených devíz. Pak mě posadili do vlaku – to už bez doprovodu -- a poslali mě pryč.

Samozřejmě jsem na první stanici vystoupila a, ožebračená a smrdutá, chytila stopa zpátky k západu.

(Až několik let nato jsem si uvědomila, že jsem svému ožebračení v rukou jugoslávských orgánů nejspíš mohla zabránit, kdybych v tom uměla chodit. Jeden z mých žalářníků po mně celou dobu převelice zálibně pokukoval. Zaujala ho moje tvářička – sice nikterak klasicky krásná, ale dosud mladá, svěží a nevyžilá. Jistě by dokázal zařídit mé předčasné propuštění, snad mi dokonce cosi naznačoval. Jenže já na tyhle věci byla odjakživa blbá a ani v emigraci mě to nepřešlo.)

Druhý pokus o překročení hranice jsem podnikla u Terstu – tentokrát byl úspěšný. Svěřila jsem se se svou touhou řidiči náklaďáku z Anglie (byl nádherně tetovaný na pažích a v uchu měl rovníkový kroužek – tvrdil, že byl kdysi námořník) – a ten se pro mou emigraci celý zapálil. Dlouho jsme společně studovali mapu, on mě pak vysadil na místě, které se nám zdálo nejšikovnější, na malé vyvýšenině, a on mi ukázal světla celnice a poradil mi, kudy se mám pustit. Byla to štrapáce sotva pětikilometrová – a i když jsem přelézala ostnatý drát, nebyla to železná opona: byly to dráty, kterými si vesničané ohrazovali políčka, aby jim neutekly kozy. Anglán na mě čekal na parkovišti, dojatý a celý naměkko, že jsem to zvládla. Do asfaltu byly zašlapané desítky a stovky víček z plechovek od drinků. Západ byl od východu jasně oddělen – u nás a dokonce i v Jugoslávii byly limonády v plechovkách veliká vzácnost.

Rozbalila jsem si spacák hned za hranicí a, tak jako mnoho čerstvě uprchlých Východoevropanů, strávila první noc na svobodě ve vzácném nalezišti zmije skvrnité (Vipera aspis). Samozřejmě jsem o tom netušila. Netušila jsem o spoustě důležitých a životu nebezpečných věcí.

O své dobrodružné okružní pouti ze "socialistické" Evropy do té "imperialistické" jsem nesčetněkrát vyprávěla Zápaďanům – hlavně při besedách s americkými, britskými a německými čtenáři – a obvykle jsem s tím měla velký úspěch. Všichni hlasitě obdivovali mou odvahu a odhodlání a vesměs tvrdili, že oni by nic podobného rozhodně nepodnikli, vždyť by se podělali strachy.

Přitom můj úprk nebyl vůbec nic výjimečného. Z Jugoslávie tenkrát do Rakouska či Itálie bez povolení přecházely ročně tisíce nebo i desítky tisíc lidí toužících uprchnout z východního bloku. Řada československých "diverzantů", jak jim orgány říkaly, volila mnohem dobrodružnější a nebezpečnější způsob útěku – ještě za totáče o tom v exilu dokonce vyšla knížka. Jeden chlapík přeletěl na rogalu z Bratislavy až do Rakous. Jiní se dostali ven ukrytí v kufru auta, pod náhradní pneumatikou. Jistý vojín odcizil tank a prorazil s ním betonovou závoru na hranicích s NSR. Způsobů bylo mnoho. V lágru v Traiskáči, když jsem tam byla, se zrovna vyskytovali tři mladíci, kteří za podivných okolností unesli malé letadlo a vojenského pilota (otce jednoho z nich) prý přinutili změnit kurz do Vídně.

Každý, kdo uprchl, měl svůj příběh. Mnozí z mých krajanů k emigraci využili služeb cestovní kanceláře Čedok, která sice měla omezené kapacity pro vývoz občanů zpoza železné opony a na zájezdy se stála několikadenní fronta, ale zato za své zákazníky vyřídila většinu nepříjemného papírování a žádostí. I ti, kteří bez větších zádrhelů dorazili v autokaru do Mnichova nebo do Vídně, měli své zážitky a dobrodružství, o kterých toužili vyprávět.

A právě v tomhle, v pocitu dobrodružství a ochotě, ba nutkání, o tom všem vyprávět, je velký rozdíl mezi tehdejšími uprchlíky z Evropy do Evropy a dnešními uprchlíky z Afriky či Asie. Dva nebo tři z mých afghánských kolegů v londýnské taxikářské firmě dojeli na svobodu za pomoci docela jiné cestovky, než byl kdysi Čedok. Za tisíce dolarů je pašeráci lidí několik týdnů nebo i měsíců vláčeli po světě jako balíky, které (bohužel) musejí pít,  jíst, dýchat a vyměšovat. Nebylo snadné se o jejich cestě dozvědět něco víc, nějaký postřeh, něco osobního. Během let jsem takové postřehy tahala ze spousty lidí – Afričanů, Asiatů – a dozvěděla jsem se máloco. Tihle uprchlíci o svém útěku moc nemluví a svým dobrodružstvím se neholedbají. Zčásti to samozřejmě může být strach: bojí se, aby svým žvaněním neotevřeli oči policii a celníkům a neuzavřeli cestu dalším prchajícím. Ale je v tom ještě něco víc: když trávíte několik týdnů a měsíců natěsnaní v maličkých prostorách, obvykle ve tmě, přimáčknutí k tělům spoluputovníků, které kolikrát ani neznáte, ale o to důvěrněji jste obeznámeni s každým jejich tělesným pachem, když se podrobujete příkazům, jíte, pijete, močíte, dýcháte tak jak vám to "průvodci" nařizují, když nepoznáte, kdy je noc, kdy den – a dlouho cítíte jen směs děsu a nudy, není to dobrodružství a nemá smysl o tom vyprávět. A komu byste to vyprávěli? Člověk, který to nezažil, to beztak nepochopí. A ten, který to zažil, ví své.

V tomhle se uprchlíci z Afriky a Asie podobají válečným veteránům: ti o svých zážitcích obyčejně mluví jen mezi sebou.

My, lidé prchající z nesvobodné Evropy, jsme každý měli svůj příběh a rádi jsme se s ním chlubili. Nevadilo, že se jako vejce vejci podobal jiným příběhům.

Dnešní uprchlíci a migranti jako by neměli ani vlastní příběh. Musejí se o něj podělit s ostatními. Mají všichni jen jeden jediný.

Autor: Iva Pekárková | středa 7.10.2015 8:30 | karma článku: 33,61 | přečteno: 3345x
  • Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 6076x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5153x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4736x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2015x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2843x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O svalnatých vlastencích se zábrusem

Když jsem se dozvěděla, že slovenský vlastenec s nepokrytě náckovskými sklony – jak jen se to jmenoval?

30.9.2016 v 12:31 | Karma: 35,71 | Přečteno: 5066x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Muž obviněný z vraždy českého podnikatele v Londýně je celkem sympatický chlapík

U soudu mu to fakt slušelo. V prosklené rohové boudičce v soudní místnosti číslo 4 u Thames Magistrates‘ Court působil devětadvacetiletý Raymond Sculley, obviněný ze středeční vraždy

26.9.2016 v 19:21 | Karma: 43,90 | Přečteno: 10334x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

„…a každý se to potom líbilo!“ (O znásilnění)

„A co jestli jsem těhotná? Co potom?“ Tlumočila jsem pro ni na středisku při vstupní prohlídce. Zrovna přijela do Anglie a

14.9.2016 v 8:24 | Karma: 41,45 | Přečteno: 11794x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Hrozí „nám Polákům“ v Anglii nebezpečí?

Na konci srpna přišel v Harlow o život čtyřicetiletý Polák Arkadiusz Jozwik. Podle zpráv si s kamarádem koupili pizzu, donesli si ji na lavičku a pustili se do jídla,

8.9.2016 v 8:25 | Karma: 38,32 | Přečteno: 6352x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Terorista v našem pokoji? Už asi ano.

Můj přítel K. se právě pokoušel dostat do vchodových dveří sebe, kolo a ještě batoh s nákupem, když se k němu kulhavými krabími přískoky, tak typickými

5.9.2016 v 8:25 | Karma: 38,59 | Přečteno: 4837x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Poláci a „my Poláci“, tentokrát ve vězení

Návštěva věznice se vydařila. Mark, sociální pracovník, pro kterého jsem tlumočila, ve věznici Jejího Veličenstva Belmarsh ještě před rokem pracoval jako bachař,

2.9.2016 v 8:25 | Karma: 34,95 | Přečteno: 5227x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Burkini aneb Slušný člověk chodí svlečený!

Kdyby nebylo náhlého zákazu burkin na francouzských plážích, který uprostřed koupací sezóny vstoupil v platnost téměř ze dne na den, nejspíš by mi ještě dlouho trvalo,

25.8.2016 v 8:25 | Karma: 45,10 | Přečteno: 42081x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Zase u soudu, tentokrát v Old Bailey

Jak jsem slíbila, šla jsem se dnes ráno znovu podívat, jak pokračuje soud. Tentokrát se, jak soudce rozhodl, odehrával v Old Bailey

9.8.2016 v 21:56 | Karma: 28,61 | Přečteno: 2937x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Středeční útok na Russell Square – reportáž ze soudní síně

Jakmile se v českých médiích provalilo, že za středečním útokem na londýnském Russell Square, při kterém přišla o život

6.8.2016 v 18:40 | Karma: 36,87 | Přečteno: 9979x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

„Ty jseš vážně Džihád? Chudáku…“

Týden stará zpráva. Do fitka, které v malém městě u Mnichova vlastní moje kamarádka Katka s manželem, vstoupil nesmělý chlapík tak kolem třiceti a řekl, že by se chtěl stát členem.

5.8.2016 v 8:22 | Karma: 39,78 | Přečteno: 14027x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

„Loďky jim potopit a mrtvoly poslat do Afriky. Na to voni slyšej.“

Včera, zhruba rok a čtvrt nato, co se celá Evropa začala třást před přívalem uprchlíků – tedy, v tomhle případě, hlavně ekonomických migrantů --, jsem se dočetla, že

1.8.2016 v 9:22 | Karma: 45,69 | Přečteno: 41920x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

A pak domorodci nasliněným prstem zkoumali barvu naší kůže…

Když se mi to stalo v Africe, na tržišti v Benin City, byla jsem unesená. Ženské (jen ženské, chlapi by si to nedovolili) se seběhly kolem mě a začaly

21.7.2016 v 9:15 | Karma: 37,35 | Přečteno: 6071x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Budte, prosím, -----, zdvořilí! Děkuju mockrát, ----!

V časně ranním vlaku seděli dva Poláci „v jistém věku“, oblečení v nepříliš čistých oděvech, které prozrazovaly jejich zaměstnání ve výstavbě, a hlasitě se bavili, zjevně přesvědčeni, že jim nikdo nemůže rozumět. Tématem

11.7.2016 v 8:40 | Karma: 36,36 | Přečteno: 6091x | Diskuse| Hyde park

Iva Pekárková

Koukněte se -- cizáci! Připravěj nás o práci!

Koukněte se tady ty! Připravěj nás o byty! – V ulicích Londýna zuří boj. Zprvu byl, pravda, zdvořile anglický, provázený samým „podle mého názoru“, „nemýlím-li se“ či „je mi líto, ale musím vám oponovat“.

22.6.2016 v 15:33 | Karma: 38,27 | Přečteno: 11858x | Diskuse| Hyde park

Iva Pekárková

„Debile, nauč se česky!“ aneb Jazyk, ta mrcha proradná!

„A proč ses nenaučila bulharsky?“ zeptal se mě – bulharsky – řidič náklaďáku, který mě někdy v roce 1982 vezl z Varny do Plovdivu. Tak hluboce mě tím

1.6.2016 v 8:36 | Karma: 40,08 | Přečteno: 9127x | Diskuse| Hyde park
  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7499x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com