Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voňavka? Něco tu smrdí!

Zhruba před rokem se musela má známá, doktorka Jitka, původním zaměřením chirurg, později vynikající zádolog, vzdát kvetoucí praxe a odjet na chalupu na venkově, kde přijímá jen návštěvy pečlivě vybraných lidí, ze kterých nemá strach.

Důvod? Propukla u ní alergie na parfémy. Pacienti se před cestou za doktorkou, která se bude dotýkat jejich obnažených těl, obvykle navoněli. Navoněli se víc než obvykle, nechtěli, aby doktor musel čichat jejich tělesný pach. Tahle ohleduplnost, jak se ukázalo, Jitku zničila. Začala v práci trpět astmatem, bolestí hlavy, často jí bylo na omdlení nebo se jí chtělo zvracet – ne z přirozeného pachu lidských těl (který voňavka pochopitelně zamaskovala jen částečně), ale z chemikálií. Potíže se stupňovaly, a když se konečně přišlo na to, co to je, verdikt byl neúprosný: nesmí se dlouhodobě zdržovat v přítomnosti lidí používajících parfémy.

Alergie je navíc zrádná v tom, že jakmile se jednou "senzitizujeme", může být naše reakce na alergeny daleko prudší. Ještě před pár lety mohla Jitka celý den ošetřovat pacienty a večer jí bylo jen trochu nevolno. Dnes by ji jediný člověk politý parfémem mohl, při troše smůly, i zabít.

Pacientům těžko můžete zakázat, aby se něčím navoněli – navoní se tak jako tak (když už ne voňavkou, pak aspoň deodorantem nebo toaletním mýdlem),  a tak Jitka musela před pacienty utéct. Je to škoda. Byla, pokud vím, jedním z nejlepších zádologů v Čechách a dělala na kasu – netoužila se obohatit, ale pomáhat.

Fakt s Jitkou soucítím. Sama jsem trpívala v taxíku o každé páteční či sobotní noci, když se načančaní kunčofti vydávali do klubů lovit. Nejlepší bylo, když mi do vozu naskákali čtyři hoši, z nichž každý na sebe v naději, že tou vůní naláká děvčata, zvrhl lahvičku parfému. Každý jiné značky... Ano, taky jsem četla o vůních "nabitých lidskými feromony", které způsobí, že po navoněných půjdou holky jak slepice po flusu, ani nebudou vědět, proč se jim tak zatočila hlava.

(Nevím, co je se mnou špatně, ale na mě tohle nepůsobí. Před podobnými smrady prchám, jak nejdál jen to jde.) V taxíku jsem ale nikam prchnout nemohla – a z kombinovaného náporu "eau de chemické závody, a.s." se mi hlava sice taky točila, ale ne vášní. Kromě toho se mi ucpal nos, propukl u mě bolehlav a tak dál – příznaky, které jsem považovala za alergickou reakci na zákazníky. Teď už vím, že to nebylo psychické.

Kamarádka Věra, literární vědkyně, která často jezdí na všemožné konference, mi prozradila, že se na pozvánkách na konference čím dál tím častěji objevuje věta: "Děkujeme vám, že nepoužíváte parfém." (Anebo, konají-li se v Německu: "Parfému užívat přísně zakázáno.") Alergie na voňavky, která připravila Jitku o možnost pracovat jako lékařka, je fenomén mnohem rozšířenější, než by se mohlo zdát.

A co je to teda na voňavkách? Která jejich složka funguje jako alergen? Která je pro vás nebezpečná?

Tak to se právě neví. Parfémy, ty drahých značek právě tak jako ty nejlacinější, mohou obsahovat jednu nebo víc (nebo mnohem víc) ze zhruba 3000 chemikálií, které slouží jako vůně samotné, jako fixátory, barviva, konzervační činidla a bůhví, co ještě. Zatímco všechny produkty osobní hygieny – mýdla, gely, šampóny, vlasová kosmetika, holicí pěny, deodoranty – musí v EU i v USA mít na obalu uvedené všechny ingredience, včetně těch nejhnusnějších chemikálií, které tam zákazník nechce, ale pro výrobce je z nějakého důvodu výhodné je tam dát – na parfémy se tahle povinnost nevztahuje. Jde prý o ochranu značky.

Takže, varují odborníci, pokud ve složení některého výrobku zahlédnete slůvko "parfém", měli byste ho číst jako "neurčitý počet neuvedených chemikálií, s velkou pravděpodobností zdraví škodlivých".

Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem se dozvěděla, do čeho všeho se parfémy dávají: jsou v inhalátorech, mastích, leštěnkách na nábytek, zubních nitích, ale třeba taky v barvách a lacích.

Je jen jedna možnost, jak zjistit, co který parfém obsahuje: podrobit ho důkladné a finančně náročné chemické analýze.

Jedna studie z roku 1991 udělala právě tohle – a ve značkových parfémech (Chanel, Giorgio Armani, Calvin Klein atd.) objevila v průměru 14 ingrediencí, o kterých nebyla v nálepce "Složení" ani zmínka.

Nejčastějšími přísadami ve voňavkách je syntetické pižmo (pižmo, ať už umělé nebo syntetické, se dává do většiny parfémů, protože slouží jako fixátor – podtrhuje a stabilizuje jeho vůni), ftaláty a parabeny. Syntetické pižmo se ukládá v organismu a narušuje produkci hormonů, ftaláty taky narušují produkci a vylučování hormonů, ohrožují ledviny a játra, způsobují atrofii reprodukčních orgánů u mužů a předčasný růst prsou u děvčat, mohou způsobit vrozené vady a jsou to známé alergeny, ze kterých můžete dostat astma. Parabeny, jak se prokázalo, také způsobují hormonální poruchy. Parabeny a ftaláty se používají jako konzervační činidla.

Nevadí, řekne si naivka, tohle všechno se určitě týká podřadných, laciných parfémů, jaké na sebe lije plebs. To já, když už si voňavku koupím, musí být té nejlepší značky. Taková je zaručeně bezpečná.

Omyl. Drahé značkové parfémy, proslulé tím, že si svou rozkošnou vůni udrží i po letech, musí mít v sobě spoustu konzervačních látek – vesměs zdraví škodlivých. Laciné parfémy, které chvilku voní a pak vyčichnou, jich v sobě možná mají méně. A ne abyste se nechali mýlit: jen nepatrné procento z částky, kterou za značkovou voňavku zaplatíte, má co dělat s výrobní cenou. Platíte hlavně za značku.

Užívání parfémů je, podobně jako kouření, nebezpečné nejen pro vás, ale i pro lidí ve vašem okolí. (A nejen pro lidi, mimochodem – i pro zvířata a květiny hmyz, prostě pro všechno živé.)

Že by nakonec byli – nevědomky -- ohleduplnější ti z nás, kteří parfémy a deodoranty zásadně nepoužívají ani se moc nemyjí (aspoň ne voňavými gely a mýdly)? Když stojíte v metru s nosem zabořeným do čísi zpocené podpažní jamky, možná se vám trochu zvedá žaludek, ale nedostanete hormonální poruchu a nezhroutíte se na zem v astmatickém záchvatu. Dnes můžeme jen nostalgicky vzpomínat na 70. a 80. léta, kdy ženy sice občas používaly "intimspreje", ale mužům slovo "deodorant" neříkalo vůbec nic.

Jedinou možností, jak se vyhnout bůhvíkolika neuvedeným chemickým látkám a vonět přitom jinak, než svým vlastním potem, je používat čisté přírodní parfémy, většinou výtažky z květin. I když pozor: i látka stoprocentně přírodní a přirozená může působit jako alergen. Je ovšem jednodušší si říct: "Z vůně šeříku mě bolí hlava" nebo "Z levandule mám záduchu" – a vyhýbat se jim. Pokud jste alergičtí na běžný parfém, obyčejně netušíte, na kterou jeho složku.

Ano, je to drsné. Taky jste se z těchhle informací trochu zpotili? Je čas bezmyšlenkovitě sáhnout po láhvi s voňavkou a řádně se s ní polít, abychom nesmrděli.

Už nám není pomoci.

Autor: Iva Pekárková | úterý 13.5.2014 13:33 | karma článku: 33,84 | přečteno: 5759x
  • Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 6078x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5155x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4737x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2015x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2844x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Lesy chce předat mnichům bez soutěže. Smlouvu nachystal starosta předem

28. dubna 2024

Premium Mohlo to být jedno z rozhodnutí, jakých města jako osmitisícové Milevsko udělají ročně stovky....

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7499x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com