Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdyby všechny národy směly své mizery deportovat,

... bylo by v Anglii dobře." Tohle vám poví Mama Jamajka, když se jí zeptáte, jestli má nějaké řešení na to, co vypadá jako čím dál tím hrůznější počty mladých lidí, kteří už léta nemají nic lepšího na práci, než postávat na ulici, kouřit skunk, na všechno kašlat a nemít žádný plán, čím se v životě živit (když teda nepočítáte drobnou kriminalitu a přesvědčení, že stačí dát dohromady jedno album s rapem a přes noc se z nich stanou milionáři).

Mama Jamajka by všechny tyhle týpky šupem poslala domů. Tedy, přesněji, do dávno ztracené vlasti, kterou většina z nich nikdy nepoznala: tam, odkud pocházejí jejich rodiče, případně prarodiče. Většina těchhle kluků, dokonalých ztracenců ve městě, které dělá co může, jen aby lidem jako oni pomohlo najít smysl života a právoplatné místo ve společnosti, se narodila v Anglii.

Plán Mamy Jamajky je v praxi bohužel neproveditelný a ona to dobře ví. Každý, kdo se v Británii narodí, automaticky získává britské občanství. Rodiče leckterého grázla, obvykle slušní, poctivě pracující lidé, kteří si životních jistot v nové vlasti váží, by teoreticky vzato mohli být deportováni, grázl ani náhodou. Jen v hodně výjimečných případech může Brit britské občanství ztratit – nedávno tím vláda pohrozila každému, kdo bude bojovat v Sýrii na straně skupin považovaných za teroristické. Ale malého londýnského grázlíka, který zatím žádné velké zločiny nespáchal, i když nic dobrého taky neudělal, deportovat prostě nelze.

I tak je to moc pěkná představa: čas od času by se v jamajské, trinidadské, nigerijské, ale třeba taky polské či estonské komunitě sešla jakási obdoba rady starších, kus po kuse probrala všechny příslušníky své národnosti, nezávisle na tom, jestli se tady narodili, nebo ne, a ty nejhorší z nich odlifrovala "domů". Do země, kterou, jak se zdá, spousta z těch v Anglii narozených pořád považuje za ztracenou vlast. Tuhle službu nemůže vykonat nikdo jiný než členové národa, ke kterému grázlové patří – žádná sociálka, žádný školní psycholog, žádný policajt, byť sebelépe obeznámený se svým okrskem, by to nezvládl tak jako oni. Nemluvě o tom, že díky "samo-národní" deportaci veškeré stížnosti na rasismus, nacionalismus, diskriminaci ze strany Británie jednoduše ztratí smysl.

"Samo-národní" deportace bohužel v dohledné době asi nebude zavedena. Něco podobného, byť v menším měřítku, se ale praktikuje už dlouho – a se skvělými výsledky.

K.-ův kolega v práci, Nigérijec z kmene Ibo, si už pár let nevěděl rady se synem: syn se ve dvanácti letech začal toulat po ulicích s bůhvíjakými partami, neposlouchal, odmlouval, nedbale zdravil dospělé. Ibuchi to dlouho snášel – jsme koneckonců v Anglii, říkával, tady je těžké vychovávat děti --, ale když syn řekl mamince, ať táhne do prdele či takového něco, Ibuchi okamžitě zavolal příbuzným.

"Posílám vám syna," oznámil jim suše. "Dorazí za týden. Posílejte ho každý den o půl šesté pracovat na farmu a ne abyste mu dávali moc velké porce masa. Bijte ho ale jen bambusovou tyčí, chovali jsme ho jako v bavlnce, je rozmazlený a po důtkách nebo železném prutu by se mu mohly nadělat jizvy. Pošlu vám po něm tři sta liber, jestli doveze jen o libru míň, okamžitě ho ztřískejte."

A tak v nějakých čtrnácti letech dorazil Ibuchiho rozmazlený syn s britským pasem do nigerijské vesnice. (Měl sice ještě dva roky povinnost chodit do školy, ale s tím si jeho tatínek vrásky nedělal a nějak se to vyřešilo.) Strávil v Nigérii zhruba rok a vrátil se poslušný jako beránek. Před rodiči se zdvořile uklonil, když je zas viděl, a oslovil je "pane" a "paní". Pak si urychleně začal hledat studijní obor, který mu vyhovuje a který mu jednou umožní získat dobře placenou, uspokojivou práci. Léčba Nigérií pomohla.

Slyšela jsem už řadu příběhů o úspěšné léčbě ztracenou vlastí – Nigérií, Ghanou, Jamajkou, Tureckem. Vesměs to, pravda, bývají země, kde zatím rodiče smějí dát dítěti pár facek, aniž by riskovali, že půjdou za mříže. Mít šanci dobře poznat zemi, ve které jsme se nenarodili jen díky náhodě, jen díky tomu, že se naši rodiče rozhodli odejít do ciziny, může být pro lidi, kteří nevědí, čí jsou, úžasný zážitek. Dozvědí se leccos o vlastních kořenech – a zároveň obvykle přijdou na to, že Anglie není tak hrozná, jak si vždycky mysleli, naopak jim nabízí spoustu životních šancí.

Úspěchy léčby vlastí podle mě naznačují, že v Anglii je s výchovou dětí fakt něco v nepořádku. A cizinci mají v tomhle bodě výhodu. Co ale Angličani? Ti můžou děti poslat jedině do některé z proslulých drsných internátních škol, které mají za úkol z nich udělat pravé koloniální gentlemany – a často se to povede. Drsné internátní školy – čím dražší, tím drsnější – to je zřejmě anglická obdoba léčby ztracenou vlastí, k jaké se uchylují cizinci. Podobné "líhně na gentlemany" většina Britů už dlouho považuje za přežitek, soudí, že svou funkci ztratily už dobře před sto lety. Že by taková internátní škola byla návratem do neexistující staré Anglie?

Na pomatené mladé lidi, kteří obvykle nejsou ani zlí, ani "unavení životem", jak předstírají, jen nevědí, kam patří, mají i v "barvoslepém" Londýně skoro vždycky větší vliv představitelé vlastního národa. Mama Jamajka má velké charisma, to ano, ale při jednání s kluky jí pomáhá i její národnost a barva. Kdyby se je snažil umravnit běloch nebo třeba Číňan s právě tak velkým charismatem, nejspíš by to nefungovalo. Kluci dobře vědí, že kdyby dělali cokoli, nikdy se nestanou dospělými, vyrovnanými bělochy nebo Číňany. A kromě toho v Mamině osobnosti každý z nich vidí maminku – tu svou, anebo aspoň takovou, jakou by si zoufale přál mít.

Město Londýn, jak jsem si všimla, už dlouho podporuje právě takovou komunitní podporu mezi lidmi ze stejné země. Často se tu povede přesně to, co se v některých zemích už dlouho nepovedlo – vytvořit komunitu, kde jeden druhému poradí i pomůže, kde se jeden od druhého učí. V severním Londýně se například vytvořila silná somálská komunita, Somálci mají svá kulturní centra, své vývařovny pro chudé, dokonce svůj útulek pro bezdomovce. V Somálsku, jak slýchám, už řadu let nic podobného nefunguje. A tohle nejsou dary od Británie. Tahle země, pravda, na některá komunitní centra přispívá, ale to není nic proti tomu, kolik ušetří díky tomu, že se pak samy komunity postarají o své chudé, najdou bydlení pro své bezdomovce, opatří práci pro své nezaměstnané, snad dokonce přispějí k omezení kriminality svých potenciálních zločinců.

Přestože "samo-deportovat" své grázly zatím nemůžou.

Autor: Iva Pekárková | úterý 11.3.2014 19:15 | karma článku: 33,38 | přečteno: 2473x
  • Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,30 | Přečteno: 6078x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5155x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4737x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,60 | Přečteno: 2015x | Diskuse| Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2844x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7499x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com